Proje Ödevi Ölçülerle ilgili meslekler

SEYHAN DSİ BARAJ İLK ÖĞRETİM OKULU

 3/D SINIFI MATEMATİK DERSİ PROJE ÖDEVİ :

ÖLÇÜLERLE İLGİLİ MESLEKLER

Meslek nedir?

Meslek, insanın yaşamını sürdürebilmek için yaptığı ve genellikle yoğun bir eğitim, çalışmayı gerektiren sürecin sonunda kişilerin kazandığı ünvanın adıdır.

Genellikle her meslek o mesleğin değerlerini, gelişimini, lisanslanmasını ve diğer insanlar açısından tanınmasını sağlayan kuruluşlara sahiptir.

Yeryüzünde binlerce meslek bulunmaktadır. Türkiye'de resmi olarak tanımı yapılmış 600 civarında meslek vardır.

Her bir meslek için tanım, görev alanları, genel olarak kullandığı araç ve gereçler, mesleğin gerektirdiği özellikler, çalışma ortamı ve koşulları, çalışma alanı ve iş bulma olanakları, meslek eğitiminin verildiği yerler, meslek eğitimine giriş koşulları, eğitimin süresi ve içeriği, meslekte ilerleyebilme ve yeni meslekleri seçebilme olanakları, destekleyici meslek kuruluşları, farklı özellikler gösterir.

HACİM ÖLÇÜLERİ: LİTRE VE SANTİLİTRE

Litre bir hacim ölçüsü birimidir. Tüm sıvı maddelerin miktarını ölçmede hacim ölçülerinden faydalanılır.1 litre 1 desimetre küp'e eşittir.

Sıvılarla ilgili iş yapan bütün mesleklerde litre kullanılır.

 Günümüzde pek kalmadı ama ilk aklıma gelen ;

- Süt, meyve suyu vs ticareti ile uğraşanlar.

-Su satanlar,

- Kimya ve gıda laboratuvarlarında çalışanlar, gıda fabrikaları litre kullanır.

 Boyacılar da boyayı sulandırmak için gerekli su miktarını ölçerken litre kullanıyorlar

KÜTLE (AĞIRLIK )ÖLÇÜLERİ:GRAM  KİLOGRAM

Kütle ağılık ölçüsünün temel  gramdır ve g ile gösterilir.

+ 4°  deki  1cm saf suyun kütlesine, 1 gram denir.

Ağırlık ölçüsünün birimi Kilogramdır. Kilogram, dört derecedeki bir litre suyun ağırlığıdır. Ağırlık ölçü birimleri onar onar büyüyüp küçülür ve kilogramın katlarını meydana getirir. Kilogramın binde birine gram, kilogramın bin defa fazlasına ton denir.

Bakkalar.
Manavlar.
UZUNLUK ÖLÇÜLERİ :METRE VE SANTİMETRE

METRE VE SANTİMETRE NEDİR?
Metre ve santimetre bir uzunluk birimidir.

 Metrenin kısaltması olan “m” harfi ile santimetrenin kısaltması ise “cm” gösterilir.
Bu uzunluk ölçüm birimleri hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Örneğin terziler dikecekleri eşyayı biçerken belli ölçüler dâhilinde biçmek durumundadırlar. Bunun için metre ve santimetreyi tercih ederler. Benzer şekilde mühendisler projelendirme çalışmalarında da bu birimleri kullanmaktadırlar.
Meslekteki kullanım alanları dışında günlük yaşamda en basitinden evimize bir eşya alırken onu koyacağımız yerin ölçüleriyle aldığımız eşyanın ölçülerinin uygun olması gerekir, kapı pencere takarken yine bu ölçüm birimlerinden faydalanılır. Kısaca hayatımızın her alanında ihtiyaç duyabileceğimiz ölçüm birimleridir metre ve santimetre
Doğru ölçmek, ticarette, bilimsel araştırmalarda, sanayide çok önemlidir. Hiç kimse eksik bir ürün satın almak istemez. Manifaturacıdan bir metre diye alınan kumaşın eve gelindiğinde bir metreden kısa çıkması herkesi üzer.

 Kuyumcudan satılan bir bileziğin eksik tartılması da, aynı şekilde can sıkıcıdır. Bu tip yanlış-eksik tartmalar moral bozar, maddi zarara yol açar, aynı zamanda hakların gasp edilmesine sebep olur
Uzunluk ölçüm birimleri hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

 Örneğin terziler dikecekleri eşyayı biçerken belli ölçüler kullanır. Bunun için metre ve santimetreyi tercih ederler.

 Benzer şekilde mühendisler çalışmalarında da bu birimleri kullanmaktadırlar.

 Meslekteki kullanım alanları dışında günlük yaşamda en basitinden evimize bir eşya alınırken onu koyacağımız yerin ölçüleriyle aldığımız eşyanın ölçülerinin uygun olması gerekir, kapı pencere takarken yine bu ölçüm birimlerinden faydalanılır. Kısaca hayatımızın her alanında ihtiyaç duyabileceğimiz ölçüm birimleridir metre ve santimetre.

 

UZUNLUK ÖLÇÜLERİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER
Osmanlı döneminde 60 cm. veya 65.cm uzunluğa eşit olan endaze, parmak ucundan omuza kadar uzunluğu ifade eden ve ortalama 75,8 cm. kabul edilen arşın ile adım, ayak, kulaç gibi uzunluk ölçüleri kullanılıyordu. Bu ölçüler standart ölçüler değildi. Hele adım, ayak, kulaç gibi ölçülerle doğru bir iş yapmak hiç mümkün değildi.

1931'de kabul edilen bir kanunla eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirildi. Eskiden kullanılan arşın, endaze, okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı. Bunların yerine uzunluk ölçüsü olarak metre, ağırlık ölçüsü olarak kilo kabul edildi. Uzunluk ve ağırlık ölçülerinde yapılan bu değişikliklerle ülkede ölçü birliği sağlandı .Yapılan değişiklik ile  modern dünyanın kullandığı metre sistemi kabul edilmiştir. Artık uzunluk ölçümü milimetre, santimetre, desimetre, metre, dekametre, hektometre, kilometre ile ifade edilecektir


UZUNLUK ÖLÇÜLERİNİ KULLANAN BAZI MESLEKLER
Uzunluk ölçülerini kullanan bazı meslekler şunlardır:

Marangozlar,

Terziler,

 inşaat mühendisleri,

mimarlar,

 tesviyeciler,

sıhhi tesisatçılar,

 teknik ressamlar,

inşaat ustaları,

kumaş satan esnaflar..

Daha pek çok meslek sahibi, uzunluk ölçülerini kullanarak yaptıkları işleri kolaylaştırırlar.
UZUNLUK ÖLÇÜLERİNİ KULLANAN BİRKAÇ MESLEĞİ TANIYALIM
MARANGOZLUK:

Ağaç işleme işidir. Ağacın doğal hâliyle ya da makinelerce işlenmiş haliyle alınıp, ölçülere göre kesme, biçme, zımparalama gibi işlemlerden geçirilerek nesnelerin ortaya çıkartılması işidir. Bu işi yapanlara marangoz denir.
Ahşap malzemeleri, isteğe ve ölçülere göre işleyerek ve şekillendirerek, binalarda gerekli yerlere yerleştiren veya ahşap eşya yapan kişilere de marangoz denir. Uzunluk ölçen araçlar, marangozların en sık kullandıkları araçlardır.

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ:

İnşaat mühendisleri, yapılarla ilgili hesaplamaları yaparlar.Plan ve projeler uygun uzunluk birimleri kullanılarak çizilir.
TERZİLİK:

Terziler,vücudumuzu dış etkenlerden korumak için giysiler dikerler. Kumaşlar, iğne, iplik, dikiş makinesi ve metreler terzilerin başlıca araç-gereçleridir.Kıyafet dikilecek kişinin beden ölçüleri metre ile ölçülür,kumaşlar metre ile ölçülerek kesilir.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !